Droga na branżowy szczyt – 5 tipów, które przybliżą Cię do odbioru upragnionej statuetki*

* z lekkim przymrużeniem oka


Ewelina Łukasiak to jedna z bardziej inspirujących i konkretnych kobiet, jakie miałam okazję poznać w swojej karierze. Na co dzień pełni rolę Communication Managera w Stock Polska zajmując się wizerunkiem alkoholi wysokoprocentowych. Podzieliła się z nami historią na temat zrealizowanej kampanii dla marki Amundsen, która otrzymała prestiżową nagrodę Effie w 2019 roku - i to w kolorze złota. Jak sięgać po takie wyróżnienia?


Ogłoszono już nominacje do Effie Awards 2020 i niedługo poznamy tegorocznych laureatów. Jak widać, jury konkursu nie zatrzymały „nowe czasy”, a raczej jedynie podyktowały nieco inną formułę niż dotychczas. Ranga owej nagrody także nie uległa zmianie – to nieprzerwanie synonim najwyższego uznania branży i potwierdzenie sukcesu wyników.

W ubiegłym roku miałam przyjemność doświadczyć tego zaszczytu, dzięki kampanii wódki Amundsen pt. „Odkrywaj Więcej”, która zdobyła złotą statuetkę Effie Awards 2019. Na tej podstawie pokusiłam się o określenie 5 uniwersalnych elementów, które mogą pomóc w tym również Tobie.

Kilka słów o #OdkrywajWięcej


To kampania, która zrepozycjonowała wizerunek marki Amundsen i skróciła dystans, jaki dzielił ją i konsumentów. Wcześniejszą komunikację, opartą na historycznych odkryciach, zastąpiono nową – bardziej inspirująca, emocjonalną, a przede wszystkim, bliższą odbiorcom. Osią nowej platformy stały się historie współczesnych odkrywców. Do kampanii zaproszono Łukasza Nowickiego (aktora i podróżnika), Krzysztofa Starnawskiego (nurka głębinowego i speleologa) oraz Marcina Dobasa (podróżnika i fotografa National Geographic Polska).

Materiały: Stock Polska


Zrealizowano 3 filmy z ich udziałem i wprowadzono nową, emocjonalną komunikację. Zwieńczeniem kampanii był konkurs fotograficzny i gala finałowa Amundsen Photo Awards, podczas której to właśnie konsumenci mogli podzielić się swoimi niezwykłymi odkryciami. Inspirujące historie ambasadorów, działania wciągające w świat marki i spójna komunikacja zaowocowały wynikami znacznie wyższymi, niż oczekiwane – wszystko zgodnie z ideą „Odkrywaj Więcej”. Działania w ramach kampanii miały charakter 360° – zrealizowano je w kanałach digitalowych, przez aktywacje PR-owe oraz obecność na eventach, zapewniając tym samym szerokie dotarcie do grup docelowych. Za koncepcję strategiczną odpowiada agencja The Digitals.

Materiały: Stock Polska


A teraz czas na obiecane tipy:


1. Odpowiedni ludzie, w odpowiednim miejscu

Brzmi jak banał, ale niezależnie od wielkości budżetu czy atrakcyjności usługi/ produktu, którym się zajmujesz – naprawdę, trafnie dobrany zespół to podstawa oraz gwarancja sukcesu, zarazem. Zbierz przy stole projektowym tych zaangażowanych, o niejednakowym stopniu doświadczenia oraz ze zróżnicowanymi specjalizacjami. Nie zapomnij o magicznych składnikach – wzajemnym szacunku i sympatii. Te osoby nie zawsze muszą się ze sobą zgadzać i chodzić razem na drinki po pracy (najlepsze na wódce Amundsen 😊), ale powinna łączyć ich zawodowa „chemia”. Tylko w takich warunkach burze kreatywne mają sens.


2. Quo vadis?

Podczas precyzyjnego określenia założeń i celu kampanii, często powinna towarzyszyć Ci sentencja o takiej samej ilości miłośników, co wrogów, czyli – „to zależy”. Ten pierwszy etap identyfikacji wyzwań i potrzeb, formułowanie odpowiedniej strategii i przekładanie jej na narzędzia są naprawdę kluczowe. Często trudno jest to także cofnąć lub zmienić w trakcie. Lepiej zatem przeznaczyć dodatkowe 4 godziny na przerobienie kolejnego „scenariusza”, żeby potem nie musieć go poświęcać na płacz nad marnymi wynikami kampanii. O statuetkach można wtedy już tylko pomarzyć.


3. Palec do budki

Wszyscy są obecni na statusach, uwzględniasz odpowiednie osoby na DW wiadomości, ale warto jednak raz na jakiś czas upewnić się, czy cały zespół odpowiedziałby tak samo na pytanie o pantone etykiety. Ta zasada tyczy się wszystkich elementów, z których składa się Twoja kampania od ogółu, do szczegółu i na odwrót. Jasne, niektórzy specjaliści są obecni tylko na wybranych etapach realizacji. Ale nawet jeśli odpowiadają oni „tylko” za koordynację pudełek, to niech będą świadomi, że nie są to zwykłe kartony a opakowania dla laureatów Twojego plebiscytu – i to właśnie dlatego powinny być bez wad. Członkowie zespołu projektowego to w końcu najlepsi ambasadorzy kampanii. Nie zapomnij uwzględniać tego kanału komunikacji w swoim media planie.


4. Rób to nie tylko dla $

KPI muszą się zgadzać, wiadomo. Ale podczas wyścigu po ich realizację, nie zatrać idei, która temu wszystkiemu przyświecała/ a przynajmniej, taki był plan na początku. Wartości zawarte w wypracowanej koncepcji, nawet jeśli bardzo marketingowe, są niezmiernie ważnym ogniwem spajającym całość oraz motywatorem do pracy. Czerp radość ze swoich działań, bądź z nich dumny, dbaj o ich jakość. Realizuj w nich cele własne oraz społeczne. Niech to będą te kampanie, o których będziesz chciał opowiadać rodzinie – podczas kolejnej próby wytłumaczenia, czym właściwie zajmujesz się zawodowo.


5. Szewc potrzebuje butów

Skoro byłeś w stanie stworzyć oraz z powodzeniem zrealizować kampanię, która według Ciebie zasługuje na uznanie branży, to powinieneś też umieć ją odpowiednio „sprzedać” – w zgłoszeniu. Niechlujne opisanie przeprowadzonych działań, skupienie się na elementach, które nie stanowią istoty danego konkursu lub brak powiązania opisywanego narzędzia z jego wpływem na realizację celu to: najprostsze do popełnienia, ale też najczęstsze błędy. Uważasz się za kreatywnego? Świetnie! Wykorzystaj tę umiejętność do poradzenia sobie z baaardzo ograniczoną liczbą znaków w formularzu. W końcu ocenia się tam opisane działania, a nie np. interpunkcję… lub jej brak (just sayin 😊).


Fot. Konrad Lechański

Fot. Konrad Lechański

119 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie