Halloween: najlepsze kampanie i ambienty, które inspirują

Najhuczniej celebrują je mieszkańcy USA, Kanady, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Polsce upowszechniło się w latach 90'. Halloween na stałe zagościło w naszych kalendarzach. Jak odpowiadają na nie rodzime i zagraniczne (w większości chętniej) marki? Poniżej znajdziesz 7 brandów, które nie przepuszczą tej kreatywnej okazji do komunikacji z użytkownikami!


IKEA: kreatywne wykorzystanie produktów

Bezsprzecznie - ten brand to mój faworyt. Nie znam drugiej takiej marki, która potrafi szybko i przede wszystkim trafnie odpowiadać na potrzeby rynku tylko za pomocą swoich produktów na grafikach i kompilacji z nich wykonanych. Podobnie jest z Halloween. Głównym narzędziem komunikacji marki jest Facebook i posty reklamowe. Króluje w nich minimalizm - w sercu bowiem każdej kreacji jest produkt. Reszta - to już tylko delikatne naprowadzenie odbiorcy na dany temat w copy.

fot. IKEA


Burger King: na kanwie wojny brandów

Od 2015 roku regularnie obserwuję jak McDonald's i Burger King "pogryzają się" wzajemnie w kampaniach reklamowych. Niezmiennie jednak mam poczucie, że to ten drugi mocniej wykorzystuje potencjał wojny marek ( a może ten pierwszy nie ma tego w swojej strategii?). Szczególnie, że McDonald's dał mu kultowy, Halloween'owy motyw do ogrywania - mianowicie chodzi o sylwetkę owianego złą sławą klauna. Burger King co roku podejmuje wzywanie stworzenia coraz to nowej i lepszej kreacji.

Powyższy plakat pochodzi z Halloween'owej kampanii Burger King'a i mówi sam za siebie - charakterystycznie ubrany Ronald McDonald towarzyszy marce ze złotymi łukami od - UWAGA - 1963 roku! Dlatego tak mocno osiadł w jej realia i choć brand próbuje powoli odejść od tej postaci, pozycjonując się na markę dojrzałą i proekologiczną - to jednak konkurencja nie śpi - i nie pozwoli tak łatwo o nim zapomnieć.

Natomiast szerokim echem odbiła się akcja Burger King'a z 2016 roku, kiedy to jedna z ich amerykańskich restauracji została "przebrana" za McDonald's. Odwiedzający Burger King byli zaskoczeni. Na fasadzie czekało na nich wielkie prześcieradło z napisem McDonald's oraz "Booo! Tylko żartujemy! Nadal grillujemy nasze burgery prawdziwym ogniem! Wesołego Halloween!".

W przypadku tej marki - niecierpliwie czekam na to, co przygotują w tym roku!

Głośna stała się także kampania, w której Burger King w trakcie Halloween rozdawała za darmo 500 kanapek Whooper, po jednej dla każdej osoby, która przyjdzie do nich przebrana za klauna 31 października. Proste, a chwytliwe!


Whiskey In The Jar: strach made in Poland

Znacie sieć restauracji Whiskey In The Jar? Ich lokale znajdziecie w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu, ale to ostatnie miasto zasługuje na miano lidera Halloween! Dlaczego? Od 3 lat organizują przebieraną imprezę na święto duchów. I zapewne nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że co roku imprezie towarzyszy inny motyw przewodni, a przebrania ekipy z WITJ wyglądają jak z najlepszej wytwórni horrorów! Podobnie jest z dekoracją, zresztą - oceńcie sami!

fot. Whisky In The Jar


Dior: powrót do korzeni

W 2019 roku ta luksusowa marka połączyła swoje siły z supermodelką Bellą Hadid i wykorzystała moc hashtag'u i mediów społecznościowych w kampanii Halloween. Nawiązywała ona do oryginalnego, gotyckiego horroru i postaci Draculi, który wcielił się w rolę zabójczego "makijażysty". Całej akcji towarzyszył hashtag #DiorMakeUpHalloween używany do zwiększania zaangażowania i treści generowanych przez użytkowników.


M&M's: brand heros

Brand managerowie marki są bardzo skuteczni w zaskakiwaniu swoich fanów sezonowymi kampaniami. Uśmiechnięte postacie M&M's widzieliśmy już podczas finału Super Bowl, rozdania Oskarów czy innych real time'owych akcji. Podczas Halloween w 2019 roku powstała limitowana edycja tych słodkości o smaku dyni, a towarzyszył jej film reklamowy i seria postów na Facebook'u. Stworzony został też przerażający filtr dedykowany dla Snapchata, a cała kampania otrzymała także wsparcie Instagram'owe w postaci zbioru inspiracji na dekoracje, triki czy przepisy.


Bacardi: przywołuje klasyki

Marka postawiła na inspirowanie użytkowników i jak zwykle - zrobiła to w wielkim stylu! Zakładając, że ludzie oczekują przerażenia podczas Halloween, Bacardi stworzyło niesamowity film koktajlowy, przywołujący kultowe horrory. Powstała produkcja to coś więcej niż film z przepisami, marka czerpie inspiracje na drinki z klasycznych horrorów, takich jak The Shining, The Ring, Saw i Psycho.


Netflix: zbadaj swój współczynnik strachu

Na koniec tego zestawienia wpada Netflix i ich - już kolejna kampania - "Netflix&Chills", która na stałe wpisała się jako popularną rozrywka wielu gospodarstwach domowych. Brand od kilku sezonów przygotowuje zestawienie horrorów specjalnie na tę noc. W 2019 roku marketing poszedł o krok dalej i przygotował miernik strachu, lokując konkretne tytuły na dwóch osiach, Użytkownik sam decydował, czy dany film jest dla niego czy nie. A jak to z Netflix'em bywa - grafiki były utrzymane w ich oryginalnym klimacie.

fot. Netflix


I zapewne to nie koniec tej listy! Jeśli pominęłam coś, co Twoim zdaniem powinno znaleźć się w takim zestawieniu - śmiało, daj mi znać!

14 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie