Jak Social Media wyznaczają modowe trendy?

It girls, #instafashion czy undone bun to tylko niektóre trendy, które zawdzięczamy mediom społecznościowym. Facebook, Instagram czy YouTube miały radykalny wpływ na branżę fashion. Nie tylko pozwoliły modzie otworzyć się na użytkowników. Dały jej zupełnie nowe kanały inspiracji, trendy oraz influencerów. I choć Social Media są z nami od 15-stu lat – ich impakt na modę praktycznie nie słabnie, a pojawiające się, nowe platformy jeszcze mocniej wyznaczają kierunki rozwoju dla fashion.


Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że żadna inna gałąź rynku nie zmieniła się tak mocno pod ich wpływem. Social Media wniosły do mody przede wszystkim możliwość szybkiego łączenia się – nie tylko w społeczności, o podobnych zainteresowaniach, ale także rozmawiania i wchodzenia w interakcje. W ich przypadku ważną rolę odegrała także różnorodność związana z mnogością trendów, zróżnicowaniem marek i influencerów. Przejawia się ona także w przeznaczeniu mediów. Każdy bowiem wie, że dzisiaj Instagram – jako medium zdjęcia – pełni rolę magazynu wydawanego „live”, Facebook jest wizytówką marek, a Pinterest – stale rozwijanym katalogiem inspiracji.

Social Media, w przypadku mody, łączy jedno: dają one użytkownikom niepowtarzalną szansę uczestniczenia w modzie, która kiedyś była bardzo zamknięta. A dzisiaj, praktycznie na żywo stajemy się jej częścią i tworzymy swój własny, niepowtarzalny jej kawałek. Platformy społecznościowe to nadal kopalnia modowych trendów, które rozlewają się po sieci w błyskawicznym, viral’owym tempie tak jak to było z #pillowchallange czy #TieDye.

Social Media: wczoraj

Jeszcze niedawno branża mody pozostawała zamkniętym światem, do którego bardzo trudno było się dostać. Była zarezerwowana dla kolorowych magazynów, limitowanych ilościowo pokazów mody i top modelek. Te ostatnie, aby zostać zauważone przez domy mody, musiały budować swoją markę poprzez liczne współprace, kontrakty czy przesłuchania. Zdobywanie znajomości i system poleceń były wówczas niezawodną metodą, aby zostać ikoną fashion i eksponować trendy wyznaczane przez przemysł modowy. W tym schemacie użytkownik był biernym odbiorcą narzucanych mu koncepcji.


Social Media: dziś

Pojawienie się mediów społecznościowych całkowicie przetasowało karty wpływów w tej branży, przekazując w ręce użytkowników narzędzie do samokreacji. Tak właśnie ugruntowała się pozycja influencerów i blogerów, ale przede wszystkim zjawisko tzw. IT girls. Pierwszy raz z tym określeniem spotkaliśmy się już w 1927 roku, gdzie funkcjonowało jako nick aktorki Clary Bow. Upowszechniło się natomiast wraz z rozwojem Instagrama. Dzisiaj oznacza dziewczynę z perfekcyjnym wyczuciem gustu, która nie prowadziła bloga, a o jej popularności zadecydowali sami użytkownicy danego medium. Właśnie w taki sposób platformy społecznościowe rozpoczęły aktywne kreowanie trendów.


Choć gro głosów zapowiadało schyłek Social Mediów już kilka lat temu, to jednak ich przewidywania nie sprawdziły się. O świetności platform świadczy poniższy wykres, który przedstawia ich globalną popularność w lipcu 2020 roku. Niezmiennie, liderem w tym rankingu pozostaje Facebook z zawrotną liczbą ponad 2,6 biliona aktywnych użytkowników miesięcznie. Na 6 miejscu dopiero znalazł się Instagram – cieszący się zainteresowaniem1,8 biliona klikających, a dopiero na 7 – TikTok, który niedawno rozpoczął swoją ekspansję.


źródło: Statista

Te liczby mówią praktycznie za siebie. Social Media nadal są nieoderwalnym elementem naszej codzienności. Badania pokazują także, że mają one wpływ na decyzje zakupowe w e-commerce, gdzie aż 87% aktywnych konsumentów szuka informacji modowych, produktów czy inspiracji właśnie w tych kanałach.

Socialinspirations

Obok budowania społeczności, Social Media potrafią tworzyć hype w modzie i w szybki sposób shaer’ować informacje o trendach, które samoczynnie się na nich kreują. O tym, jak skutecznie budują popyt w branży fashion w zróżnicowanych grupach docelowych, informowały także wyniki badania, gdzie zakup elementów garderoby, po inspiracji znalezionej w mediach społecznościowych deklarowało: 55% osób z pokolenia Z , 50,6% milenialsów, 38,1% pokolenia X i 27,5% pokolenia wyżu demograficznego.

źródło: eMarketer 2019


Kto inspiruje najskuteczniej?

Przez długi czas liderem w temacie kreowania inspiracji modowych był Instagram. To jemu zawdzięczamy takie hashtag’i jak:

- #ootd – 321 mln oznaczeń w postach - #instafashion – ze 138 mln - #fashiongirl - z wynikiem 7,6 mln

To tutaj wykreowały się największe ikony: Kyle i Kendall Jenner, Gigi i Bella Hadid czy Siostry Olsen. Oraz miały rację bytu wysokozasięgowe, modowe akcje np. #KylieJennerChallenge. Największe trendy, to - obok wspomnianych wyżej IT girls, do których zaliczamy Gildę Ambrosio czy Annę Barroso – także popularyzacja:

- macro i micro bags: czyli ze skrajności w skrajność – z jednej strony zdjęcia w tym medium ukazywały duże, przeskalowane torby, a z drugiej – lansowały miniaturowe modele od Jacquemus,

- animal prints: wersja, która pozwala na dowolność w mixowaniu ze sobą np. printu zebry z paskami tygrysa i centkami leoparda pojawiła się w pierwszej kolejności właśnie na Instagramie,

- cekinów w casualu: które – przynajmniej w Polsce – przez długi czas zarezerwowane były dla wieczorowych uroczystości. Social Media „ucodzienniły je” nadając im nowy, casualowy sznyt.

Jednak w walce, o żółtą koszulkę lidera w modowym inspirowaniu, Instagram powoli zaczął tracić. A stało się tak za sprawą TikTok’a, który niedawno zaznaczył swój indywidualizm w branży fashion.

Medium, które pozwala realizować 15-sto sekundowe, dynamiczne nagrania w krótkim czasie wykreowało kolejną grupę influencerów zwanych tiktokerami. A Ci – ze skutecznością liczoną w milionach wyświetleń – upowszechnili pewne, znane już wcześniej, modowe trendy. Wśród których znajdziemy: oversize’ową hoodie, Chill AF Denim, glitzy chains czy właśnie Tie Dye. I tak mogłabym wymieniać praktycznie w nieskończoność.


W najbliższych miesiącach okaże się jednak, czy TikTok pozostanie nadal aktywny, oraz w jaki sposób Instagram zamierza przejąć część jego odbiorców za pomocą Reels – funkcji, która pozwoli nagrać krótkie, 15-sto minutowe klipy z podkładem muzycznym.


Jedno pozostaje pewne – Social Media to wyznacznik modowych trendów, który funkcjonuje obok modowych magazynów czy domów mody i projektantów. To wciąż pole do kreatywnych eksploracji, a przede wszystkim wyrażania siebie i indywidualnego stylu życia, dlatego w najbliższej przyszłości za wiele nie zmieni się w ich dominacji.

17 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie