Konsumenci są w stanie płacić więcej za zrównoważoną modę

Od 2£ do 4£ są w stanie płacić konsumenci za koszulki wyprodukowane w zrównoważony sposób - tak wynika z badania, które zostało przeprowadzone przez IMB we współpracy z Morning Consult. I choć wielu konsumentów pozytywnie ocenia działania marek w tym obszarze, to niewielu z nich na co dzień kupuje odzież wykonaną z poszanowaniem ekologii. Jakie jeszcze wnioski płyną z tego badania?


Morning Consult to prywatna firma o zasięgu globalnym, która analizą danych zajmuje się od 2014 roku. Dwukrotnie, bo w roku 2018 i 2019, została okrzyknięta przez Deloitte jako najszybciej rozwijająca się. Na potrzeby powyższego badania, przedstawiciele firmy przeprowadzili ankietę obejmującą po 1000 dorosłych osób pochodzących z 4 państw: Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Celem było poznanie nawyków zakupowych konsumentów właśnie w związku ze zrównoważoną produkcją odzieży.

Skrót badania


Wśród badanych grup to właśnie Niemcy są skłonni wydać najwięcej na zrównoważoną modę, płacąc średnio 15,84 euro za białą koszulkę wyprodukowaną w sposób zrównoważony, to aż o 3,94 euro więcej, niż zapłaciliby za jej klasyczny odpowiednik. Z kolei mieszkańcy Wielkiej Brytanii twierdzą, że zazwyczaj wydają 9,45 funta (10,36 euro) na zwykłą koszulkę, dlatego ta, wyprodukowana w ekologiczny sposób, powinna kosztować dla nich maksymalnie 11,39 funta (12,40 euro). Respondenci we wszystkich czterech krajach wiedzą, że wpływ mody na środowisko jest istotnym problemem. Z badania wynika, że to głównie przedstawiciele Generacji Z przykładają dbałości do zrównoważonej mody, jednak ta grupa nie jest w skłonna płacić więcej za tak wyprodukowaną odzież. Pomimo swoich, rzekomych, obaw większość konsumentów w każdym kraju, z wyjątkiem Niemiec, spędza mniej niż dwie minuty na sprawdzeniu, czy dana rzecz i jej produkcja odpowiadają założeniom zrównoważonej mody przed zakupem. W Wielkiej Brytanii - aż 45% dorosłych w ogóle nie zajmuje się ty tematem.


Wyniki sugerują także, że kupujący są skłonni wydać więcej na odzież wyprodukowaną w ekologiczny sposób, jednak mają oni także pewne obiekcje w związku z tym procesem - co jest silnym sygnałem dla branży mody i wskazuje na brak świadomości na temat kosztów zrównoważonej mody. Analitycy sugerują, że marki, które mają nadzieję, że ich zrównoważone kolekcje zostaną zauważone przez konsumentów, będą musiały poświęcić więcej energii na edukowanie opinii publicznej na temat wpływu odzieży na środowisko. Stwarza to również ryzyko zniechęcenia marek do inwestowania w kosztowną, zrównoważoną produkcję i materiały, hamując główny nurt zrównoważonej mody, podczas gdy tańsza opcja, fast-fashion, pochodząca z sieciówek nadal świetnie się rozwija.


Więcej informacji na temat wniosków z badania znajdziesz na Vogue Business.6 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie