#strajkkobiet: symbole, znaki, slogany i hasła

Od 23 października przez Polskę przetacza się szereg protestów, które spowodowane są wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który zakazuje aborcji eugenicznej. Setki tysięcy rozsierdzonych kobiet wyszło na ulice praktycznie każdego miasta w kraju. Obok nich: kibice, rolnicy, przedsiębiorcy, mężczyźni i wiele innych osób, które mają dość obecnej władzy i jej decyzji. A towarzyszą im nie tylko symbole, ale też slogany i hasła, z których większość zapadnie nam w pamięć na długo.


Czerwona błyskawica, wieszak i czarna parasolka - to trio, które na stałe wpisało się już w akcje protestacyjne kobiet w Polsce. Co oznaczają?


Błyskawica to znak ostrzegawczy. Swoiste "UWAŻAJ" wymalowane nie tylko na twarzach, ale i grafikach, dłoniach czy sloganach.


Wieszak symbolizuje nielegalne aborcje, które dokonywane są przez kobiety nie mające dostępu do legalnych zabiegów. Komunikuje także ryzyko i niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z takim narażaniem życia.


Parasolka w czarnym odcieniu to powrót do 2016 roku i protestów kobiet w związku z planami zaostrzenia prawa aborcyjnego. To wtedy miał miejsce w Warszawie tzw. "Czarny Poniedziałek", który skupił tysiące kobiet na Placu Zamkowym.


Dodatkowym elementem, mocno eksploatowanym podczas obecnych manifestacji jest także osiem gwiazdek przedstawianych w następującym zapisie "***** ***". Symboliczny zapis wulgarnego stwierdzenia negującego obecnie rządzącą partię upowszechnił się przed czerwcowymi wyborami w Polsce. Za jego popularyzację odpowiadają: Tygodnik NIE, fanpage Ruch Ośmiu Gwiazd oraz Taco Hemingway, który w swoim kawałku "Polskie Tango" wykorzystuje symbol jako swoistą "kropkę nad i".

Obok tych trzech symboli wykorzystywanych podczas protestów nie brakuje sloganów i haseł, które wypisywane na kartonach dają upust tłumionym emocjom. Na najciekawsze z nich natknęłam się na Facebooku i Instagramie, głównie w formie InstaStories.

Sytuacja w Polsce jest obecnie bardzo napięta, jednak kobiety nie zamierzają rezygnować. Przed nami kolejne manifestacje.

3 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie