Super Mario: 35 lat przygód małego hydraulika

Założę się, że nie ma takiej osoby, która nie kojarzy tej - ubranej w czerwony kombinezon - postaci. Jego wizerunek spotkać można w ponad 200 grach dedykowanych dla konsoli Nintendo. Debiut Mario to rok 1981 - gdzie w grze "Donkey Kong" przeznaczonej na automaty pojawia się ta mała, poboczna jeszcze, postać.


Kim jest Mario?

Mario to fikcyjna postać z gry komputerowej. Jak wygląda jego życiorys? Wraz ze swoim bratem, Luigim są Włochami, którzy zamieszkali w Nowym Jorku, a dokładnie na Brooklynie. Tam trudnili się hydrauliką, do czasu aż jednego dnia zostali wciągnięci przez rurociąg (nie, nie jest to niczym dziwnym ;)) do magicznego świata zwanego Królestwem grzybów (Mushroom Kingdom).Jak powstała ta kultowa postać?

Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie popkultury bez tego bohatera. Mariomania opanowała praktycznie cały świat, a jego wizerunek znalazł się na koszulkach, zabawkach czy - obecnie najgłośniejsza współpraca - nawet w zestawach klocków Lego!Początkowo gry z jego udziałem nosiły nazwę "Jumpman". Za ojca Mario uznawany jest Shigeru Miyamoto z Nintendo. Pierwsza gra, dedykowana tylko jemu, ujrzała światło dzienne dokładnie 35 lat temu a znamy ją jako kultową serię "Super Mario Bros". Powstała ona przy współpracy ojca Maria i Takashiego Tezuki. Skąd jednak słowo "Super" w przypadku przygód dwóch hydraulików? Etymologia dodania tego wyrazu pochodzi od postaci grzybka, który dodawał obu bohaterom mocy.


Chyba czas na powrót do dzieciństwa i małą przebieżkę po magicznym świecie Mario!

13 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie